123RF Fotobanka 123RF Fotobanka

Ako na rešerše fotografií, aneb ako hľadať fotografie a nájsť

Fotobanka 123RF obsahuje takmer pätnásť miliónov fotografií a ilustrácií. Asi nám dáte za pravdu, že v tomto množstve nie je úplne jednoduché nájsť snímku, ktorý práve potrebujete. Tento príspevok by vám mal pomôcť. Ukážeme vám, akým spôsobom efektívne vyhľadávať v katalógu, naučíme vás niektoré triky a vybavíme vás praktickými tipmi, ktoré vašu prácu urýchli a dovedú vás k potrebnému snímke.

Základné vyhľadávanie

Fotobanka 123RF ako jedna z prvých svetových fotobánk ponúka možnosť vyhľadávania pomocou slovenských kľúčových slov. Pokiaľ ste ale zvyknutí a anglické výrazy vám nerobí problém, môžete vyhľadávať aj v angličtine. V našom prípade zostaneme u slovenského jazyka a ukážeme si vyhľadávanie konkrétnych fotografií, resp. obrázkov, na konkrétnych príkladoch.

Pre začiatok začneme niečím jednoduchším, povedzme, že hľadáme fotografiu alebo ilustráciu mačky. Do vyhľadávacieho poľa teda zadáme termín "mačka". V tomto prípade dostaneme ako výsledok stránku s výpisom všetkých fotografií a ilustrácií, kde je zobrazená mačka, spôsob radenia a relevantnosť ponechajme zatiaľ bokom. S najväčšou pravdepodobnosťou ale budeme vedieť už vopred, či hľadáme mačku na fotografiu alebo potrebujeme kreslený obrázok. V takom prípade môžeme z výsledkov hľadania fotografie, resp. ilustrácie vylúčiť už pri samotnom zadávaní dotazu a to tak, že do vyhľadávacieho poľa napíšeme napríklad "mačka vector" (vector = angl. výraz pre vektory, resp. vektorovú grafiku). Systém v takomto prípade rovno vyradí z výsledkov všetky fotografie a ponúkne nám iba ilustrácie s mačkou (pozri obr 1).

Obr. 1
Obr. 1

Toto obmedzenie alebo ak chcete jednoduchý filter je možné spresniť kedykoľvek počas vyhľadávania v nastavení input pole po kliknutí na select box "Všetko", vedľa tlačidla "Hľadaj" (pozri obrázok 2).

Obr. 2
Obr. 2

V samotnom poli pre vyhľadávanie ale môžeme definovať ďaleko viac vecí. Okrem toho, že hľadáme kreslenú mačku môžeme už pri zadávaní dopytu špecifikovať, že by mačka na obrázku mala byť spoločne so psom as myšou a že by mal byť obrázok alebo aspoň jeho časť ladený do hnedej farby. Otázka v takom prípade bude vyzerať nasledovne: "mačka pes myš hnedá". Ako vidíte, ste schopní už pri zadaní dotazu špecifikovať čo všetko by na obrázku malo byť, či požadujete fotografiu alebo vektorovú ilustráciu apod.

Rozšírené vyhľadávanie pomocou filtra

Často sa prihodí, že potrebujeme špecifikovať ďaleko viac vecí, napr orientáciu, tzn., Či potrebujeme fotografiu horizontálne, vertikálne alebo napríklad štvorcovou. Tiež môžeme potrebovať fotografiu z konkrétnej kolekcie, typom licencie, nie starší ako 3 mesiace atď K podrobnej špecifikácii týchto bodov slúži tzv "filter rozšíreného vyhľadávania", ktorý nájdete vždy na ľavej strane na stránke s výsledkami vyhľadávania. Jednotlivé časti filtra si prejdeme podrobnejšie.

Obr. 3

 

 

Obdobie

Prvá časť filtra vymedzuje obdobie, v ktorom bude systém vyhľadávať. Ak fotografie nakupujete často, môže sa vám možnosť vyhľadania snímok podľa veku hodiť. Týmto spôsobom môžete tiež minimalizovať pravdepodobnosť, že rovnakú fotografiu použije niekto ďalší.

Kolekcia

Táto časť vám umožňuje definovať konkrétne kolekciu fotografií, v ktorej budete vyhľadávať. K dispozícii sú klasické Royalty Free snímky, vysoko kvalitné fotografie z kolieska EVO, v prípade, že hľadáte napr ilustračné snímku ku svojom článku, hodí sa vyhľadávanie obmedziť len na redakčné fotografie. Ak si niektoré fotografie označíte ako obľúbené, môžete následne vyhľadávať len v týchto snímkach (táto funkcia vyžaduje registráciu a prihlásenie k existujúcemu účtu).

Preferencie modelu / Počet ľudí / Pohlavie / Vek

V tomto bloku máte možnosť definovať napr etnikum, počet ľudí, ktorí majú byť na fotke, ich pohlavie, vek apod.

Orientácia a farba

Možnosť definovať orientáciu fotografie (horizontálne, vertikálne ...) je často kľúčová a ušetrí vám veľa času, rovnako tak voľba farby, ktorá v tomto prípade značí prevažujúci farbu na šmyk, príp. farebný tón, do ktorého je fotografia ladená.

Obr. 4

Usporiadanie výsledkov a ďalšie voľby

V spodnej časti rozšíreného vyhľadávania si môžete zvoliť napr podľa čoho chcete výsledky vyhľadávania usporiadať (systém ponúka voľby náhodne, najviac sťahované a najnovšie fotografie), prípadne si výsledky môžete nechať zobraziť v novom okne, filtrovať zábery bez nahoty apod.

Predstavili sme si základné vyhľadávanie a rozšírené vyhľadávanie pomocou filtra. So znalosťou týchto možností nájdete potrebnú fotografiu rýchlo a efektívne. Ak by ste predsa potrebovali pomoc, neváhajte sa obrátiť na našu podporu, s vyhľadaním vhodného snímke vám radi pomôžeme. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom Skype: cz.123rf, prípadne na tel čísle: 800 60 60 60.

V nasledujúcich dieloch nášho úvodného zoznámenie s prostredím fotobanky 123RF sa zameriame na prácu s Lightbox, vyhľadávanie videí apod.


123RF Fotobanka

Slovenské zastúpenie:   +420 226 238 691 cz.123rf


Prihlásenie Zaregistrujte sa
VIAC AKO 91.990.000 FOTOGRAFIÍ