123RF Fotobanka 123RF Fotobanka

Proces registrácie a práca s lightbox

V úvodnom tutoriálu sme si predstavili základné vyhľadávanie a následne rozšírené vyhľadávanie pomocou filtra. V tejto časti sa budeme venovať tzv lightboxům, odkladacím schránkam, v ktorých si môžeme rýchlo a prehľadne ukladať a triediť vyhľadané fotografie podľa potreby.

Registrácia

Funkcia lightboxu je viazaná na konkrétny užívateľský účet a to z toho dôvodu, aby ste sa mohli k vami dohledaným snímkam kedykoľvek vrátiť a vaše rešerše tak boli prístupné iba vám. Ukážeme si, ako taký účet založiť, inými slovami prejdeme si proces registrácie krok za krokom ...V záhlaví nášho webu je v pravom hornom rohu tlačidlo nazvanej "Zaregistrujte sa" (pozri obrázok 1).

Obr. 1
Obr. 1

Po kliknutí sa dostaneme na stránku s jednoduchým registračným formulárom (pozri obrázok 2), kde vyplníme nasledovné údaje:

Užívateľské meno

Váš identifikátor, týmto údajom sa spolu s heslom budete prihlasovať. Užívateľské meno musí byť zložené iba z alfanumerických znakov a nesmie obsahovať medzeru.

Heslo

Zadajte heslo, ktoré budete chcieť spolu s užovatelským menom používať pre prihlásenie do fotobanky.

E–mail

E-mailová adresa, ktorú tu vyplníte musí byť funkčný, na tento e-mail vám príde elektronická správa obsahujúca odkaz pre potvrdenie správnosti e-mailovej adresy, bez tohto potvrdenia nebude účet založený. Zároveň vám na tento e-mail budú zasielané napr potvrdenie vašich o platbách apod.

Obr. 2

Meno a priezvisko

Tu vyplňte svoje meno a priezvisko.

Krajiny

Tento bod registrácia je zvolený automaticky, v prípade, že údaj nesúhlasí, môžete ho zmeniť.Pred samotným potvrdením registrácie máte ešte možnosť prihlásiť sa k odberu tzv newsletteru, čo je informačný občasník s promo akciami, novinkami a ďalšími zaujímavosťami zo sveta našej fotobanky, ktorý vám bude doručovaný na vami uvedený e-mail.

Aby registrácia prebehla v poriadku, je nutné súhlasiť s tzv "Ochranná osobných dát" a "Podmienkami použitia". Vysvetlenie týchto položiek sa skrýva pod konkrétnym odkazom.Posledným budem je možnosť registrovať sa ako fotograf / dodávateľ. Túto možnosť začiarknite iba v prípade, že sa chcete stať naším dodávateľom fotografií. Ako na to a čo všetko pre to musíte urobiť si povieme v niektorom z ďalších tutoriálov.Obr. 2

Proces registrácie dokončíme kliknutím na tlačidlo "Registrovať".

Teraz zostáva potvrdiť registráciu kliknutím na odkaz vo-mailu, prípadne zadať registračný kód na stránke s dokončením registrácie (pozri obrázok 3).

Obr. 3
Obr. 3

Lightboxy

Lightbox je v podstate odkladacia schránka, kam možno ukladať vyhľadané fotografie tak, aby ste sa k nim kedykoľvek dokázali rýchlo vrátiť a nemuseli ich vyhľadávať znova.

Týchto schránok môžete mať ľubovoľné množstvo, fotografie v nich si môžete triediť podľa jednotlivých projektov a pod Vaša Lightbox môžete následne odoslať e-mailom, prípadne stiahnuť náhľady všetkých fotografií v lightboxu do svojho počítača.

Ako pridať fotografiu do lightboxu

Fotografie môžete pridávať do lightboxu buď priamo z výpisu vyhľadaných fotografií (pozri obr 4) alebo zo stránky s detailom fotografie (pozri obrázok 5). Samotného pridanie fotografie do lightboxu docielime zaškrtnutím tzv checkboxu s názvom "Pridať do lightbox".

Obr. 4
Obr. 4

Obr. 5
Obr. 5

Práca s lightbox

Panel pre prácu s Lightbox je umiestnený v spodnej časti prehliadača a zobrazíme ho pomocou tlačidla umiestneného v pravom spodnom rohu prehliadača (pozri obr 6).

Obr. 6
Obr. 6

V predvolenom stave nám panel zobrazí naposledy pridané fotografie (pozri obr 7). Ak cez malé náhľady fotografií prejde ukazovateľom myši, zobrazí sa nám náhľadmi väčšie, pri kliknutí na náhľad s číslom fotografie sa dostaneme na detail vybrané fotky. Ak by sme chceli niektorú z fotografií z lightboxu odstrániť, stačí kliknúť v ľavom hornom rohu na tlačidlo "-", (pozri obr 7)

Obr. 7
Obr. 7

Nami vybrané fotografie sa nachádzajú v základnom lightboxu nazvanom anglickým výrazom "Default", tzn. predvolené. Tam sa budú ukladať všetky fotografie, ktoré si do lightboxu uložíte. Názov lightboxu môžeme jednoducho premenovať kliknutím na položku "Aktualizácia" (pozri obr 8), rovnako tak môžeme pre ľahšiu orientáciu pridať popis lightboxu a určiť, či chceme náš lightbox zdieľať s ostatnými užívateľmi, resp. ho označiť ako súkromný.

Obr. 8
Obr. 8

Pokiaľ ale budete chcieť používať Lightbox sofistikovanejšie, budete potrebovať lightbox niekoľko. V takom prípade klikneme na položku "Vytvoriť nový" a ďalej postupujeme rovnako ako v prípade aktualizácie lightboxu. 

Medzi jednotlivými Lightbox môžeme prechádzať pomocou svetlé roletky vľavo hore (pozri obrázok 9).

Obr. 9
Obr. 9

Pozn: v prípade, že máte založené niekoľko Lightbox, novo pridávané fotografie sa budú ukladať do posledného zobrazeného / nastaveného lightboxu v rámci spodného panelu.

Ostatné funkcie lightboxu

Odoslanie lightboxu e-mailom: V prípade potreby môžeme zostavenú kolekciu fotografií v rámci lightboxu odoslať e-mailom. Príjemcovi dorazí informácie o lightboxu spolu s odkazom na výpis vami zostavených fotografií s možnosťou zobrazenia detailu fotografie.

Na odoslanie lightboxu je potrebné vyplniť e-mail adresáta, vaše meno, prípadne správu, ktorú chcete doručiť spolu s odkazom na výber fotografií (pozri obr 10).

Obr. 10
Obr. 10


Stiahnutie lightboxu do počítača: Táto funkcia umožňuje dvojité používanie: buď si môžeme stiahnuť iba náhľady fotografií a to vo formáte *. PDF, prípadne *. CSV alebo, v prípade, že sme rozhodnutí vybrané fotografie v lightboxu nakúpiť, si môžeme ušetriť čas a zvolením veľkosti fotografie môžeme vybrané zábery rovno zaplatiť a stiahnuť v plnej kvalite do počítača (pozri obr 11).

Obr. 11
Obr. 11

Odstránenie lightboxu

Jednotlivé Lightbox môžete mazať. Najprv pomocou roletky zvolíme (pozri obr 9) aký lightbox chceme zmazať a následne klikneme na odkaz "Odstrániť" (pozri obr 12).

Obr. 12
Obr. 12

Toľko k procesu registrácie a práce s lightbox. Ak budete potrebovať pomoc či už s vyhľadaním snímke, prípadne s registráciou a pod, neváhajte sa obrátiť na našu podporu. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom Skype: cz.123rf, prípadne na tel čísle: 800 60 60 60.

V nasledujúcich dieloch nášho úvodného zoznámenie s prostredím fotobanky 123RF sa zameriame na prácu možnosti platieb, typy licencií, vyhľadávanie videí apod


123RF Fotobanka

Slovenské zastúpenie:   +420 226 238 691 cz.123rf


Prihlásenie Zaregistrujte sa
VIAC AKO 91.990.000 FOTOGRAFIÍ